Mootoriprojekt "metsakohin"

Prr....prrr.....
Kasutaja avatar
usku
Postitusi: 495
Liitunud: 06 Jaan 2005, 22:05

Mootoriprojekt "metsakohin"

Postitus Postitas usku » 02 Okt 2008, 14:35

Hei!

Kuna mu eelmine mootori kapremont oli selline poolik (loe: ma ei osanud teda ise lõpuni kokku panna), siis otsustasin, et teen ühe kapremondi veel :) seks puhuks on mu garaazi maandunud 1979 aasta 1.3 mootor, millist nüüd algosadeks võtan ja millisele uusi jubnuisid vaikselt vaatan.

esimene teema - millised kolvid? on erinevaid variante, mis tekitavad erinevaid surveastmeid. praegu on silma hakanud ühed, mis tekitavad 8.8:1 surveastme ... Minitroni valikus on veel teisigi. Mingit sportmootorit ma ei ehita, kuid samas pole plaanis ka turbotama hakata, et surveastet madalamaks kiskuda :) äh, mis ma plätran - kas 8.8:1 surveastmega kolvid on head ja kas nendega kannatab mootorisse ka 95 kütet valada?
Viimati muutis usku, 14 Nov 2008, 10:47, muudetud 1 kord kokku.
rustang

Postitus Postitas rustang » 03 Okt 2008, 12:40

8.8 tundub isegi vähevõitu...
kas 1400-seks ei taha puurida?
Kasutaja avatar
usku
Postitusi: 495
Liitunud: 06 Jaan 2005, 22:05

Postitus Postitas usku » 03 Okt 2008, 14:45

kas leiaks kolbi sellele mõõdule mõistliku hinnaga? olen natuke mõelnud küll sportlikuma mootori tegemise peale ja minisportist saaks igasugust põnevat vidinat ka, aga pagan, kipub maru krõbedaks see hind.. vaatasin oma (nüüdseks müüdud) mootori juppide arvet ning seal ei ole kolbide surveastet kirjas - kahju, sest see "setup" oli nigu õige.
rustang

Postitus Postitas rustang » 03 Okt 2008, 15:53

73,5 mm kolvid maksavad inkumaal kuskil 40 naela tk, teinekord saab Ebayst ka odavamalt. Teeb kuskil 1380 cc mootorimahuks.

Surveastet saab ju ka kaaanest ja plokist mahafreesimise teel tõsta - need pinnad on ju niiehknaa kasulik üle lasta kui korralikult teha. 10:1 kanti ei tohiks midagi hullu olla, üle selle peab juba ehk ettevaatlikum olema malmkaante puhul.
Kasutaja avatar
Harri
Postitusi: 500
Liitunud: 17 Juun 2004, 16:57
Asukoht: Tartu

Postitus Postitas Harri » 03 Okt 2008, 16:43

Näiteks Metro 1275 cm* mootorid, kolvi läbimõõt: 70,61 mm
Madala survega 8,0 : 1
Keskmise survega 9,75 : 1
Kõrge survega 10,5 : 1 ( Kütus 98 )

Minu autokesel on liitrine kõrgsurvemootor st. 10,3 : 1 , tahab 98 kütust ja tiksub ilusti, on standartmootorist ( 42 HP ) võimsam s.o. 48 HP ja samas ökonoomsem.
Kasutaja avatar
Mehis
Postitusi: 317
Liitunud: 23 Okt 2007, 10:11
Asukoht: Tallinn/Nõmme
Kontakt:

Postitus Postitas Mehis » 04 Okt 2008, 11:36

Kahju et mul midagi tarka sel teemal kaasa öelda ei ole aga põnev on midagi asjaliku ka veidi tehnilisemal teemal lugeda.
Ma vaatasin jah et sul Harry masin hästi reipalt oma liitrise mootori kohta minituuril edasi läks, siit siis see saladus...:)
Kasutaja avatar
usku
Postitusi: 495
Liitunud: 06 Jaan 2005, 22:05

Postitus Postitas usku » 13 Nov 2008, 19:35

Pidasin pikalt aru ja uurisin seda mootori varet, mis mul kodus. Siis mõtlesin natuke ning otsustasin, et teen selle mootori etanooliga (või E85ga) sõitvaks. See aga tähendab ühtlasi seda, et surveaste tuleb üsna üles ajada, sest E85 ju ca 104 oktaanarvuga. Nt Saabi biopower mootorid on 11:1 surveastmega. Need on turboga küll, aga aimu saab. Võttes juurde veel selle fakti, et ka tavamootor sõidab bioetanooliga (nt mina praegu kah :)) ka, siis tegelikult see nii oluline ei ole ja 11 kanti surveaste on etanoolile sobiv küll, ka ilma puhurita. igasugu teaduslikule ja matemaatilisele täpsusele ei üritagi pretendeerida. Teen nii, et "suurusjärk on õige"!

valisin välja ka kolvid ning otsustasin, et 1380'liseks seda mootorit ei tee. Pärast silindrite mõõtmist mõtlesin välja, et panen +040 kolvid 1275-sele ning need kolvid toodavad 10:1 surveastet. Eks siis kaanega annab ka mängida veel väheke. Minisportis maksavad need 162 naela koos VATiga, aga ma vist teen asja firma kaudu :)

enne kui tellima hakkan, siis jälgin veel kuni jõuludeni Ebay'd, aga muidu olen juba Minisporti vendadega suhelnud ning jõuludeks on selge ka see, milliseid saalesid vaja läheb ja mis olukorras vänt on. Esmane kiire pealevaat ütles, et saaled läevad +020. Ise ei vaadanud/mõõtnud. Kui jõuluks ebay's mingit head diili ei tule, tellin minisportist. Hea on veel see, et Minisport pakub üle 150 naelaste tellimuste peale praegu mingit änksat tööriistakomplekti tasuta :D nad lubasid, et kui enne jõulu tellin, ootab üks komplekt mind kah!

illustreeriv pilt:

Pilt

aga tegelikult see E85 sõitma panemine ei olegi väga ulme nii vanal mootoril. Konks on lihtsalt seadistamises. ehituse poolelt auto kütusepaak tuleb panna teine, alumiiniumist kütusetorud saavad piiritusega väga hästi hakkama ning igasugu tihendid, mis sisselaskesüsteemi jäävad ... nuh, tänapäeval on igasugu silikoone ja kumme, mis haprad, aga "vanakooli" tihenditele ei tee piiritus midagi. Ainsad haprad selles süsteemis on karpa ujuk, ning ujukiruumist nõela juurde viiv plastikvolla, aga need on juba köömes, eksole :)
Kasutaja avatar
Kristjan
Postitusi: 895
Liitunud: 17 Juun 2004, 12:59
Asukoht: Tartu / TTÜ
Kontakt:

Postitus Postitas Kristjan » 13 Nov 2008, 19:38

RE5PECT ! :shock: Väga kõva ! Hoian pöialt
90Deville
Postitusi: 638
Liitunud: 08 Okt 2008, 17:17
Asukoht: Haapsalu/Sthlm

Postitus Postitas 90Deville » 13 Nov 2008, 20:52

Muidu on vägev köik, aga milles point on?
Etanooli ju vötab oluliselt rohkem kui bensiini ja hinnavahet neil suurt nagu polegi enam.
Saabiga siis endal kogemused, vähe sellest et bensiini suht palju sellise käki
kohta vöttis, etanooli lürpas veel paar liitrit rohkem.
Kasutaja avatar
Kristjan
Postitusi: 895
Liitunud: 17 Juun 2004, 12:59
Asukoht: Tartu / TTÜ
Kontakt:

Postitus Postitas Kristjan » 14 Nov 2008, 00:07

Ega pointi ei peagi olema ! Inseneerlik edasipürgimine ! Uued saavutused teaduses, jõus ja ilus !!
Kasutaja avatar
usku
Postitusi: 495
Liitunud: 06 Jaan 2005, 22:05

Postitus Postitas usku » 14 Nov 2008, 01:24

kui ta on etanooliks valmis, sõidab ta sama muretult bensiiniga, vastupidi aga asi nii ei toimi. Ja siis destilleerin talle kasvõi ise piiritust :) pealegi metanooli saab väga mõttetu liitrihinnaga (viimati 5 eek liiter) kätte aegajalt! Kui ma tahan raha säästa, siis ei sõida üldse autoga, sellise projekti puhul on asi pigem põhimõttes ning rohelisemas mõtlemises. Ning mujal maailmas on nende kahe kütuse hinnavahe märgatavam kui siin p**ses Eesti Kanariigis. pikemas plaanis ma ennast Eestis niikuinii ei näe, seega siinse elukorraldamatuse järgi omi plaane ei säti. Igatahes kulud etanooliga sõitva auto ehitamiseks ei ole grammigi suuremad ainult bensiini söövast isendist.

EDIT: ja ei võta ta oluliselt rohkem miskit. Väga heal sõbral on selline Saab. Asi on lihtsalt selles, et kuna etanooliga on autol jõudu märgatavalt rohkem, siis vajutad ise ka rohkem ja sellest suurem kulu. käisin ükskord Tartus koolis selle saabiga ning maanteekulu tln-tartu oli 9,5 l /100 km E85'ga ning 8,8 l / 100 km bensiiniga. Samas jõudu on ikka märgatavalt rohkem...
90Deville
Postitusi: 638
Liitunud: 08 Okt 2008, 17:17
Asukoht: Haapsalu/Sthlm

Postitus Postitas 90Deville » 14 Nov 2008, 10:22

No maantekulu nüüd küll mingi näitaja ei ole, ikka linn.
Mu 4.9l mootoriga igapäevaauto vötab kah maanteel alla 10 ja saksa reisil sain keskmiseks 11l/sajale, aga linnas läheb endiselt 15-16l ja see on see
mida märkad.
Loomulikult tasub ehitada mölema kütte jaoks kui juba niikuinii ehitamiseks
läks, ega ma seda ei ütlegi. Lihtsalt etanool on igalpool kövasti kallimaks läinud, ka Rootsis kus ise elan on hinnavahe bensuga vaid 1 kroon nüüd.
Kasutaja avatar
usku
Postitusi: 495
Liitunud: 06 Jaan 2005, 22:05

Postitus Postitas usku » 14 Nov 2008, 10:46

jah, sain su mõttest aru. Ega ilmaasjata E85 kohta hellitavalt "metsakohin" ei öelda - see annab teisest küljest ka selle sisemise rahulolu, mida inimene võib saada tundest, et summutist väljub puhtam heitgaas, et hääbuvat maavara naftat on kulutatud mõned kilod vähem ning et mõne promilli võrra on arendatud tehnoloogia arengut eestis :)

EDIT: aga rustang, kust sa neid 40 naelaseid 73,5 kolbe nägid? ma olen otsinud ka "mitteminisportist" aga pigem kipuvad hinnad 80 naela kanti jääma AE kolbide puhul. Mõnes mõttes ei ole ma välistanud praegu veel ka 73,5 mm kolvi kasutamist, sest tegelikult muudab see üksnes seda, mil määral maha puurida - muud detailid jäävad samad.
Kasutaja avatar
Jaan
Postitusi: 165
Liitunud: 02 Juul 2007, 10:01

Postitus Postitas Jaan » 14 Nov 2008, 11:13

Ei iseenesest pull värk, vanad puskarivabrikud lükatakse aga mühinal jälle käima ja kui keegi pärima tuleb siis ütled vaid, et näe autole teen;)
Päris mitmekülgne värk, saad enesele toreda hobi, säilitad vanarahva traditsioone, tulemus lubab autoga sõita ja sama tulemsu tõstab ka tuju!
Otsin juppe Iž-350 194...a, 521 7344
Kasutaja avatar
Kristjan
Postitusi: 895
Liitunud: 17 Juun 2004, 12:59
Asukoht: Tartu / TTÜ
Kontakt:

Postitus Postitas Kristjan » 14 Nov 2008, 14:00

Ja kui peale 22.00 tahad peole minna aga napsu pole ajad vooliku paaki ja...
Vasta